Portrety | Kontakt | Księga Gości | Archiwum


Nasze prace


Hymn Niepełnosprawnych

Kulejącego widziano anioła
Który po niebie swobodnie szybował
Wszystko się może zdarzyć! - wołał
Jeśli uwierzyć w siebie zdołasz!


Niepełnosprawni - normalna sprawa!
Niepełnosprawni - normalna rzecz!
Nie wszystkim dane zdrowie i sława
Nie można w życiu wszystkiego mieć!
Trudno bez skrzydeł orła udawać
Choć być nim zawsze trzeba chcieć!
Jesteśmy żywe sumienie bliźniego
Gorszego Boga najlepsze dzieci
A skoro nie ma Boga złego
Każdy z nas kiedyś w niebo wzleci!


Niepełnosprawni - normalna sprawa!
Niepełnosprawni - normalna rzecz!


Jak nas wspomóc


Budujemy Nowy Dom - O budowie

dom                                           Fot. Dom Kulejących Aniołów - marzec 2014 r.

W trosce o zapewnienie godnego bytu naszym podopiecznym, PSOUU Koło w Pszczynie postanowiło wybudować ośrodek z prawdziwego zdarzenia, w którym osoby niepełnosprawne mogłyby otrzymać opiekę od najmłodszych lat po późną starość - DOM KULEJĄCYCH ANIOŁÓW!

Budowa Domu Kulejących Aniołów to wyraz determinacji i troski rodziców o godne życie i los ich niepełnosprawnych dzieci. To efekt bezowocnych poszukiwać lokum wystarczającego na zapewnienie dla setki dzieci specjalnej troski warunków do pełnej, wielospecjalistycznej rehabilitacji i nauki. Dzieci dziś stłoczonych w ciasnych pomieszczeniach dwóch placówek Stowarzyszenia. Dzieci, których wciąż przybywa, które cierpliwie czekają na miejsce…

Budowa rozpoczęła się 22 lipca 2010 r. - po długiej i żmudnej drodze załatwiania formalności i zbierania środków finansowych, w naszą „ziemię obiecaną” wbiliśmy pierwszą symboliczną łopatę!!!
Autorem projektu naszego nowego Domu jest pan JANUSZ NAJLEPSZY.

>>HISTORIA BUDOWY<< - Krótki film o tym jak powstaje nasz nowy Dom od maja 2007 r.

Przekazując nam 1 % podatku wspierasz budowę Domu Kulejących Aniołów >>FILM<<


budowa               Fot.: Rodzice naszych podopiecznych przed Domem Kulejących Aniołów

W roku 2010 z ziemi wyłoniły się mury Domu, a rok później budynek został przykryty dachem. W roku 2012 wstawiono okna, drzwi i wykonano ocieplenie budynku. Wewnątrz zamontowano instalację elektryczną. W roku 2013 zaplanowano wykonanie instalacji centralnego ogrzewania, instalacji wodno-kanalizacyjnej, wyposażenie kotłowni oraz montaż windy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W trakcie okresu zimowego budynek był lekko dogrzewany. Od początku 2014 r. trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

>>ZDJĘCIA Z PRAC BUDOWLANYCH<<


Dom Kulejących AniołówDOM                          Fot. Pani Krystyna Fuławka z podopiecznymi w nowym Domu.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowej placówki odbyła się
20 grudnia 2010 r.:
- >>Relacja z Uroczystości<<
- >>Zdjęcia z Uroczystości<<

Numer rachunku konta bankowego:

BSK S.A. o/Pszczyna 31 1050 1315 1000 0001 0143 8216

Spośród czterech ofert wykonania nowego ośrodka, jakie zostały złożone w siedzibie Stowarzyszenia, wybrano najkorzystniejszą tj. ofertę firmy PLATER S.j. Zakład Produkcyjno Usługowo Handlowy - Pławecki Sylwester, Pławecki Leszek, Łąka ul. Jaworowa 4B.


nowy ośrodek        Wizualizacja nowego ośrodka. Projekt: Janusz Najlepszy   Autor wizualizacji: Rafał Wieczorek

Rozpoczęliśmy od wykonania drogi dojazdowej do miejsca budowy, by ciężki sprzęt mógł bezpiecznie wjeżdżać na grząski teren. Serdecznie dziękujemy Firmie ROMANKO z Pszczyny za ogromną pomoc i wielkie zaangażowanie w ułożeniu drogi. Ostro do pracy zabrał się wykonawca budowy – Firma PLATER z Łąki, której prężne działania na placu budowy sprawiają, że nasze serca wzbierają radością i optymizmem. Co dzień widać efekty prowadzonych prac...
budowa                                                                 Fot. Prace budowlane na działce.


Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Pszczynie obchodzi w tym roku dwudziestą pierwszą rocznicę powstania. Wielkim problemem jest ogromna ciasnota pomieszczeń, w których dzieci i młodzież niepełnosprawne, nie tylko umysłowo ale i fizycznie, jest rehabilitowana, pracuje we własnych pracowniach plastycznej, stolarskiej, gospodarstwa domowego. Wszystko to odbywa sie w adoptowanych lokalach, położonych w pewnej odległości od siebie co również utrudnia prace zespołów wychowawców, terapeutów i kierownictwa.

Ale największym i najbardziej leżącym na sercu jest przyszłość naszych podopiecznych po odejściu rodziców do lepszego z tych światów. Osobom doświadczającym rodzicielstwa upośledzonego dziecka zabezpieczenie jego przyszłości jest jednym z najtrudniejszych problemów stale nurtujących i stale aktualnych. W sytuacji, gdy na świat przychodzi dziecko z niepełnosprawnością intelektualną, podstawową troska rodziców oprócz walki o zdrowie jest nieustająca myśl: "Co stanie się z moim dzieckiem gdy mnie zabraknie? Jak ono sobie poradzi w życiu? Czy nikt nie zrobi mu krzywdy?" Stąd tez myśl o budowie naszego Domu - oazy miłości, spokoju i radości.

Nasza determinacja dała efekt w postaci przekazania nam działki przez Urząd Miasta i Gminy w Pszczynie. Ponad 2 hektary ziemi, połozone w pięknym miejscu w Piasku to przepustka do nieba dla naszych podopiecznych. Ale działka pod budowę to dopiero początek. Zdajemy sobie sprawę z ogromu zadań jakie sobie postawiliśmy i jesteśmy świadomi, że sami nie damy rady sprostać wytyczonym celom.

budowa                                                                       Fot. Prace budowlane.

Aby zobaczyć ZDJĘCIA z prac przygotowawczych oraz postępy prac budowlanych na działce od 2007 r. do chwili obecnej, kliknij >>TUTAJ<<

Razem z Dziećmi zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądał nasz NOWY DOM...

Marzenia naszych podopiecznych oraz ich rodziców w połączeniu z umiejętnościami architektów zaowocowały projektem kompleksowej zabudowy parterowej trzech pawilonów przeznaczonycn na działalność:

- rehabilitacyjną i edukacyjną dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, tj.Ośrodka Wczesnej Interwencji i Dziennego Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego;

- rehabilitacyjno-terapeutyczną, tj. Środowiskowego Domu Samopomocy (lub placówki o innej nazwie) dla młodzieży i dorosłych.

- opiekuńczo-wychowawczą całodobową dla osób pozostających bez opieki rodzicielskiej, tj. hostelu.

W placówkach tych pragniemy zabezpieczyć kompleksową wielospecjalistyczną pomoc i opiekę osobom niepełnosprawnym od urodzenia po późną starość, a ich rodzinom - pełną pomoc profesjonalistów.

dom                                                    Fot. Nasze Aniołki w nowym Domu...

Na działce planuje się również wybudowanie garaży dla busów Stowarzyszenia, zorganizowanie placu zabaw, scieżek rowerowych, minizoo. Niewykluczone, że - jeśli pozwolą na to środki finansowe - na działce prowadzona będzie również działalność w zakresie dogoterapii czy hipoterapii.

Pragniemy, by dla naszych bardzo słabych dzieci wybudowane domy były domami wyjątkowymi, by gościli i odwiedzali ich nie tylko przyjaciele, ale również mieszkańcy naszego pięknego miasta i okolic, którym niepełnosprawność jest obca i obojętna. Choć nasze niepełnosprawne dzieci mają chore dłonie, oczy, umysły i tak bardzo powykręcane obolałe ciałka to pomimo to, potrafią się bawić, śmiać, śpiewać i tworzyć niepowtarzalne klimaty!

dom                               ZBUDUJMY RAZEM DOM KULEJĄCYCH ANIOŁÓW!!!


"DOM KULEJĄCYCH ANIOŁÓW"

Kulejące Anioły
Dom piękny budują
Spełniają swe marzenia
Zapałem ujmują
Choć trudne zadania
Są do rozwiązania
Nie boją się życia
Przyjmują wyzwania
Pytaniom o przyszłość
Dają odpowiedzi
Wiedzą co potrafią
I wiara w nich siedzi
Wierzą, że to Bozia
Sprawami kieruje
I jak niebu zaufasz
Dom się wybuduje
Dopomoże Maryja
Kocha wszystkie dzieci
Anioły co kuleją
Nadzieją im świeci
I my wszyscy wierzymy
Tak właśnie się stanie
Jeszcze w tym roku
W Piasku Dom powstanie

Niedziela, 13.03. A.D. 2011

Napisał Jan SzafronCiekawe artykuły:
- Z wizytą na budowie - czerwiec 2011 r.
- Wiosenne porządki na działce w Piasku - kwiecień 2011 r.
- Dla naszych Aniołków - charytatywna zabawa karnawałowa
- Z wizytą na placu budowy - listopad 2010 r.
- Podziękowanie za 1 %Zobacz zdjęcia >>
Copyright © PSOUU Koło w Pszczynie
All rights reserved Polityka Cookie

CMS Developed by Projektowanie stron Tychy | Designed by Magdalena Loska